Dažnai pasitaikanti gręžinio vandens sudėtis. Gręžinio vanduo Lietuvoje yra dažnai naudojamas kaip pagrindinis namų ūkių vandens šaltinis, ypač gyvenant užmiestyje ar individualiuose namuose. Nors giluminis vanduo dažnai laikomas švaresniu už paviršinį, jo cheminė sudėtis neretai sukelia problemų – tiek sveikatai, tiek buitinei technikai. Aptarsime dažniausiai pasitaikančias gręžinio vandens medžiagas, jų keliamas grėsmes bei efektyvius vandens valymo būdus, vandens filtrus rekomenduojamus namui. Paminėsime ir Filtrainamui.lt – vieną iš pirmaujančių vandens filtravimo sistemų tiekėjų Lietuvoje.
Dažnai pasitaikanti gręžinio vandens sudėtis

Vandens kietumas: kalcis ir magnis
Viena dažniausių gręžinio vandens savybių – padidėjęs vandens kietumas. Jis priklauso nuo vandenyje ištirpusių kalcio (Ca²⁺) ir magnio (Mg²⁺) jonų kiekio. Šie elementai nėra toksiški žmogui – iš tiesų, jie reikalingi mūsų organizmui. Tačiau problemos prasideda, kai jų koncentracija gręžinio vandenyje yra per didelė.
Kietas vanduo lemia kalkių kaupimąsi buitinėje technikoje, didesnį ploviklių sunaudojimą, nemalonų pojūtį odai, trumpesnį vamzdynų tarnavimo laiką.

Sprendimas – vandens minkštinimo sistemos, kurios pašalina kalcį ir magnį iš vandens, dažniausiai naudojant jonų mainų technologiją. Tokias sistemas siūlo Filtrainamui.lt – jos efektyviai sumažina kietųjų druskų kiekį vandenyje ir padeda apsaugoti įrangą.
Naudinga pasidomėti:
Geležies perteklius vandenyje
Lietuvos gręžinių vandenyje dažnai randamas padidėjęs ištirpusios geležies kiekis (Fe²⁺). Nors nedidelė geležies koncentracija yra būtina žmogaus organizmui, per didelis jos kiekis sukelia nemalonų skonį, dėmes ant skalbinių ir santechnikos, taip pat gali skatinti bakterijų dauginimąsi.
Filtrainamui.lt siūlo nugeležinimo filtrus, naudojančius aeraciją, oksidaciją ar katalizinius užpildus. Jie efektyviai pašalina ištirpusią geležį ir manganą, išlaikydami vamzdynus švarius ir apsaugotus.
Sieros vandenilis (vandenilio sulfidas) – Dažnai pasitaikanti gręžinio vandens sudėtis
Jeigu vanduo turi supuvusio kiaušinio kvapą, dažniausiai tai rodo sieros vandenilio (H₂S) buvimą. Šis junginys atsiranda dėl organinių medžiagų skilimo ar bakterijų veiklos.
Sieros vandenilio poveikis – nemalonus kvapas, vamzdynų korozija, kvapų persismelkimas į audinius.
Filtrainamui.lt diegia dezodoruojančius filtrus su aktyvinta anglimi ar oksidaciniais katalizatoriais. Kai kuriais atvejais rekomenduojamas kompleksinis filtravimas.
Amonio junginiai, manganas, nitratai ir nitritai
Gręžinio vandenyje gali būti ir amonio, mangano, nitratų bei nitritų. Šios medžiagos blogina vandens savybes ir gali būti pavojingos sveikatai – ypač kūdikiams.
Būtina atlikti detalų vandens tyrimą – tai leidžia tiksliai nustatyti taršos pobūdį ir parinkti tinkamus filtrus. Filtrainamui.lt ne tik padeda atlikti tyrimus, bet ir siūlo pilną valymo sprendimų komplektą.
Bakterinė tarša – Dažnai pasitaikanti gręžinio vandens sudėtis
Net ir giluminis vanduo gali būti užterštas mikroorganizmais – dėl netinkamo gręžinio įrengimo ar taršos iš išorės. Pavojingiausios yra žarnyno bakterijos, koliforminiai organizmai, E. coli.
Tokiu atveju padeda tik vandens dezinfekcija – UV spinduliais, ozonavimu ar (rečiau) chlorinimu. Filtrainamui.lt siūlo modernias UV sistemas, kurios užtikrina efektyvų mikroorganizmų naikinimą be chemijos.
Vandens filtravimo sprendimai namams
Remiantis Filtrainamui.lt patirtimi, kiekvienas gręžinys turi savo ypatybes. Todėl būtinas profesionalus vandens tyrimas. Gavus tikslius duomenis, galima parinkti tinkamą filtravimo sistemą:
- Mechaniniai filtrai – smėlio, rūdžių, dumblo pašalinimui;
- Vandens minkštinimo filtrai – kietumo druskų šalinimui;
- Nugeležinimo filtrai – geležies ir mangano pašalinimui;
- Aktivintos anglies filtrai – kvapų, chloro, organinių junginių pašalinimui;
- UV sistemos – vandens dezinfekavimui;
- Osmoso sistemos – maksimaliam švarumui, ypač geriamajam vandeniui.
Filtrainamui.lt užtikrina ne tik filtrų tiekimą, bet ir pilną aptarnavimą – nuo tyrimų iki montavimo ir priežiūros.
Išvados – Dažnai pasitaikanti gręžinio vandens sudėtis
Gręžinio vanduo Lietuvoje dažnai atrodo švarus, bet turi paslėptų problemų: kietumas, geležis, sieros junginiai, bakterijos. Tai turi įtakos ne tik sveikatai, bet ir buičiai. Filtrainamui.lt siūlo efektyvius, mokslu pagrįstus sprendimus kiekvienam namų ūkiui. Vandens tyrimas ir tinkamas valymas – būtinybė, ne pasirinkimas.